2026-04-16, 10:04
(2026-04-15, 19:04)MikkelinAnnace Skrev: Hej. Har haft husvagnen några år. Har inte haft husvagn tidigare.
Voltstyrkan har pendlat mellan 14,2 0ch 13, 5 som vanligast under användning. Vi kopplar alltid upp den på 230 -nät när vi är ute.
I höstas började den och gå lägre och lägre även när den endast var uppkopplad till näten utan att användas. Som lägst nere i 11,5. En viss ökning skede när jag laddade batteriet utanför vagnen. Nu är det ett nytt batteri i men det tidigare batteriet var bara 3 år gammalt. Fortfarande låg voltvärde, har ståt och stampat så i 2 dar.
Har ingen kunskap om batterier. Hur ska jag tolka panelen och vad är det som händer när värdena går ner? Och vad gör man om/när värdet går ner till rött läge, 11,2?
Någon kunnig Adria-ägare som vet vad som händer och vad som bör göras?
Hejsan.
Jag är heller ingen expert, men jag skulle ha testat laddaren. Det känns som att den inte ger rätt "knuff".
Idrekille bosatt i Falun sedan 88
Drar en Cabby 620 f2c -10 efter en BMW 520xd -16
https://resor.familjenberndtsson.se/blogg/
Drar en Cabby 620 f2c -10 efter en BMW 520xd -16
https://resor.familjenberndtsson.se/blogg/



![[-]](https://campingforum.net/images/collapse.png)